Māls ir kvalitatīvs un elpojošs, siltumizolējošs celtniecības materiāls, kuru izmanto sienu un griestu apmešanā.

Salmu un māla sajaukums apmetumam – meistarklase alternatīvai būvniecībai

Varētu domāt, ka salmu māju tehnoloģija ir sena, taču patiesībā salīdzinoši jauna pieeja ēku būvniecībā.Pie tā vainīgs ir zināšanu trūkums un arī fakts, ka šāda pieeja ir visai ekstravaganta, tomēr arī Latvijā netrūkst entuziastisku cilvēku, kas izmēģina ko nebijušu savā pieredzē. Tāpat netrūkst cilvēku, kas savā pieredzē dalītos, un to noteikti var teikt par Aleksandru Ļubinski.

Aleksandra vārds noteikti ir zināms tiem, kas interesējušies par salmu māju būvniecību Latvijā. Arī ''Tava Māja'' lasītāji nu varēs uzzināt ko vairāk par to, kā Latvijā tik pieejamā māla apvienošana ar sienu var noderēt mājas būvniecībā.Izglītojošajā video materiālā meistars stāsta, kā izvēlēties piemērotāko mālu. Tātad tiem, kam māls ir visai viegli pieejams, vērts apsvērt domu par tā izmantošanu mājas būvniecībā, un te noderēs pieredzējuša meistara padomi, kā tad to likt lietā un kā praktiski notiek apmetuma veidošana no šo neparasto materiālu sajaukuma, kādus instrumentus izmantot un kā notiek darba process.

Svarīgi pieminēt, ka receptes un apmetumu veids, par kuru stāstīts videomateriālā, nav tradicionāls Centrāleiropā, bet drīzāk Austrumu zemēs. Tomēr pamatprincipi arī klasiskās un vecās grāmatās rakstītās apmetumu receptēs saglabājās tie paši.

Javas veidošana un klāšana

Tā kā māls, ūdens, grants, salmi var būt katram atšķirīgi, meistars iesaka pirms tam izveidot vairākus paraudziņus, lai noteiktu, kuras proporcijas tad bijušas tās veiksmīgākās apmetuma veidošanai, lai masa nav par irdenu, neveidotos plaisas u.tml.

Vispirms lielos spaiņos liek labu laiku izmērcētu mālu, pēc tam to kuļ un jauc ar smalcinātiem salmiem. Maisīšanai var izmantot gan roku, gan kāju spēku, tikai jāņem vērā, ka mīcot māla javu ar kājām, vajadzēs krietni ilgāku laiku. Meistars paralēli masas jaukšanai atgādina, ka būtiski izmantot tieši salmus, nevis vēl svaigu zālienu vai sienu.

Javas jaukšana ir visai laikietilpīgs pasākums, tāpat arī tā klāšana uz virsmas, jo jāņem pa saujai vien un jālīdzina rūpīgi. Stāstīt ir kas viens, bet redzēt un pašu acīm novērtēt darba procesu, ir pavisam kas cits, tāpēc meistars piedāvā ielūkoties izsmeļošajā video materiālā, kur sīki un smalki apstāstīts viss par un ap māla apmetumu un tā klāšanu.

Praktiski ieteikumi entuziastiem

Pēc tam, kad apmetums veiksmīgi uzklāts un jau nožuvis, var domāt par apstrādi. Aleksandrs skaidro, ka apmetumu varot krāsot, tikai ne visos celtniecības materiālu veikalos būs pieejamas vajadzīgās krāsas. Svarīgais noteikums šeit ir elpojoša krāsa, kas nozīmē – tā noteiktā apjomā ir ūdens tvaika caurlaidīga. Tāpēc derēs dabīgas krāsas – māla, silikāta, kaļķa vai kazeīna krāsas.Nereti māla apmetums ir gana dekoratīvs pats par sevi, un to apstrādā vien ar klīsteri (dabīgu, elpojošu līmvielu) vai lineļļu. Vēl ir interesanti, ka māla apmetums ir arī nopērkams dekoratīvs un plašā pasteļtoņu klāstā, kas nozīmē – sienas pārklāj ne vien ar plānu krāsas kārtu, bet arī līdz pat 5 mm biezu, dekoratīvu dabīga apmetuma kārtu. Izmantojot dažādas piedevas, ar apmetumu var panākt arī unikālu faktūru.

Runājot par to, cik gan ilgi jāļauj šādam apmetumam žūt, speciālists skaidro, ka māla un arī kaļķa apmetums lieliski pasaka visu priekša – abi materiāli iesākumā kļūst cieti un stingri, tomēr to dara pamazām, pretstatā cementam, kas pēc neilga laika sastingst. Pēcāk dabīgie apmetumi izteikti maina krāsu no tumša uz gaišu. Tad arī apmetums ir nožuvis. Jo biezāka kārta, jo ilgāks būs žūšanas laiks. Atkarībā no apmetuma kārtu funkcijas, vienas ir un citas nav jānožāvē pilnībā.

Māla apmetums ir lieliska izvēle uz dažādiem celtniecības materiāliem, un salmi nav obligāta prasība. Vienīgā prasība ir gana raupja virsma, kur apmetumam labi pieķerties. Ne velti gan mālam, gan kaļķim agrāk tika izmantots skaliņu pinums, kas bija plaši pieejams. Principā ar dažādiem palīgslāņiem/starpslāņiem māla un kaļķa apmetums ir izmantojams arī uz ģipškartona. Šeit speciālists atzīmē, ka māla apmetumam ir lieliska mitruma regulācijas funkcija telpās.Ja telpas ir par mitru, māls lieko mitrumu uzsūks, savukārt, ja par sausu, tad šo mitrumu atdos. Šis ir īpaši vērtīgi pie apkures sezonas, kad gaiss ir izteikti sausāks.

Ne vienu vien nodarbina doma, kāda ir aptuvenā šāda apmetuma cena, un te Aleksandrs skaidro, ka tā var būt pat ļoti mainīga, jo tas ir atkarīgs no izdarītās izvēles. Ja māls sarakts no zemes un jāiegādājas tikai grants, vai arī grants sarakta netālu kādā atradnē, un vēl dara darbus pašu spēkiem, tad šāda apmetuma izveide maksās tieši necik, ja neskaita sava darba izmaksas. Savukārt, ja iegādājas gatavus maisījumus un klāj apmetuma dekoratīvo virskārtu 5 mm biezumā, tad cena varētu būt orientējoši 3–5 eiro par kvadrātmetru.Tiesa, šis būs gatavs maisījums, kuram nepieciešams tikai pievienot ūdeni un sākt darbu pie apmešanas.

Par cik dabīgiem apmetumiem ir pietiekami plašs spektrs ar variācijām, tikai tie ir piemirsti un tādēļ nav tik zināmi un populāri, gan cenas, gan iegūstamais izskats ir visai plašs. Protams, arī cenas līdz ar to ir stipri mainīgas. Tirgū pieejami arī visai ekskluzīvi apmetuma maisījumi, kas raksturīgi citām kultūrām un tālām zemēm, piemēram Venēcijas apmetums vai Marokas tadelakts, skaidro meistarklases vadītājs.


Avots:delfi.lv